Links til turistinformation

Rejsearrangørene i Danmark

Strobel Travel – www.strobel-travel.dk
Felix Rejser – www.felixrejser.dk
Kvik-Ariel Travel – www.kvik-ariel-travel.dk
Helse Rejser – www.helserejser.dk
Backpacker Planet – www.backpackerplanet.dk
At rejse er at leve – www.at-rejse-er-at-leve.dk
Travel Market – www.travelmarket.dk
Rejse Klar – www.rejseklar.dk   

Vitus Rejser – er et rejsebureau som udbyder grupperejser også Israel, hvor den nuværende oplevelsesrejse går til Tel Aviv – Klik her for mere info https://www.vitus-rejser.dk/rejser/israel

Horisontrejser –  www.horisontrejser.dk/israel/  Horisont Rejser har sendt rigtigt mange danskere på kulturrejse til Israel igennem en årrække.

Trivago hotel søgning – også i Israel – www.trivago.dk 

Generelt info om Israel: www.israel.com

The Israeli Tourism Guide – en stor portal med alt hvad man skal vide om Israel inden rejsen og under rejsen: www.index.co.il/tourism

Ministry of Turisme: www.goisrael.nu

Det Døde Hav:www.deadsea.co.il/

Massada:www.parks.org.il/

Genesaret Sø: www.jafi.org.il/

Jerusalem: www.us-israel.org

Gode lejligheder til leje til billig priser i Jerusalem kun 10-15 mins gang fra Den Gamle By.
Læs mere: Ariela’s Place – www.lodging-in-jerusalem.com

Mini Israel: Fantastiske “lille” udgave af Israel – www.minisrael.com

Turist info: www.israel.com

Discover Israel:www.israel-travel.net/

Sport og fritid: www.israel-travel.net/

Vejret i Israel:
Tel Aviv: weather.cnn.com
Eilat: weather.cnn.com
Jerusalem: weather.cnn.com

CNN Virtual tour of Israel: www.cnn.com/specials

Jerusalem – Capital of Israel: www.jerusalem-archives.org/

Knesset/malerier Chagall:www.knesset.gov.il

Knesset turist info:www.knesset.gov.il/tour

Shalom Tower, Tel-Aviv: www.emporis.com/

Eilat: www.inisrael.com/

Endnu et rejse-link
www.israel-travel-hotels.com/